Plemeno Německý pinč

 

NĚMECKÝ PINČ

Země původu: Německo

První zmínky o existenci pinčů jsou známy už ze 17.století. Původně byly obě varianty pinčů - hladkosrstá i hrubosrstá chovány dohromady. Později se hrubosrstá varianta v chovu oddělila a stala se základem vzniku dnešních kníračů. Pinčové byli chováni na dvorech, kde jednak chytali krysy a myši a také plnili úlohu hlídacích a obranných psů.

Srst je krátká, ale hustá, jemná, lesklá a přiléhající bez lysých míst. Barva srsti je v jednobarevné variantě v různých odstínech od hnědé až po jelení červeň. Ve dvoubarevné je pak černá s červenými znaky. Znaky by měly být co možná nejtmavší a nejbohatší, musí být přesně a zřetelně ohraničené. Žádné další barvy nejsou povolené. Znaky jsou rozložené nad očima, na hrdle, na předhrudí jako dva oddělené trojúhelníky, na záprstí předních končetin, na zadních tlapkách, na vnitří straně stehen a okolo konečníku.

Německý pinč je hladkosrstý pes, střední velikosti, hrdého vzezření, elegantní a kvadratické stavby těla. Jeho dobře vyvinuté osvalení vyniká zejména při pohybu. V poměru délky k výšce se má stavba těla co možná nejvíce projevovat jako čtvercová. Výška dosahuje u psů 47-50cm a váha 16-19kg, u fen 45-47cm, váha 13-16kg.

Pinč je živý, plný temperamentu, sebejistý a vyrovnaný.  Tyto vlastnosti spojené s chytrostí a vytrvalostí z něj dělá příjemného, rodinného, hlídacího a doprovodného psa.